قیچی قانون ارتباط دادگاه قانونی رابطه زناشویی

قیچی: قانون ارتباط دادگاه قانونی رابطه زناشویی رابطه نامشروع روابط نامشروع اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی ارتباط‌ های تلگرامی نامشروع است؟

این روزها پیامی در کانال های تلگرامی و اینترنت به سرعت منتشر می شود که حاوی هشداری است و در آن نوشته شده؛ «دوستی های مجازی را شوخی نگیرید. دوست شدن زن با مرد در

ارتباط‌ های تلگرامی نامشروع است؟

ارتباط های تلگرامی نامشروع است؟

عبارات مهم : قانون

این روزها پیامی در کانال های تلگرامی و اینترنت به سرعت منتشر می شود که حاوی هشداری است و در آن نوشته شده؛ «دوستی های مجازی را شوخی نگیرید. دوست شدن زن با مرد در شبکه هاى اجتماعی مانند خبر رسان تلگرام می تواند مشمول ماده 637 کتاب پنجم قانون مجازات اسلامى جمهورى اسلامى کشور عزیزمان ایران ، یعنى “رابطه نامشروع” باشد.»

ارتباط‌ های تلگرامی نامشروع است؟

کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی احکام تعزیرات و مجازات های بازدارنده ای که مصوب ۱۳۷۵ مجلس شورای اسلامی را مشخص کرده هست. فصل هجدهم قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ (کلیات، حدود، قصاص، دیات) به جرایم ضد عفت و اخلاق عمومی تخصیص داده شده است یافته است که ماده ۶۳۷ ذیل آن قرار گرفته و طبق این ماده «هر گاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه کننده تعزیر می شود.» این عمل در قانون اینقدر قبیح است که قانون مجازات شلاقی را جهت آن در نظر گرفته که جهت حد شرب خمر در نظر نگرفته، این نشانه قبح ذاتی این اعمال است.

این در حالی است که به موجب نظریه مشورتی شماره ۹۷۹/۷-۲/۳/۶۲ اداره حقوقی قوه قضائیه صرف مکاتبه مبنی بر ابراز علاقه به ازدواج بین زن و مردی که فاقد موانع نکاح باشند جرم تلقی نمی شود.

این روزها پیامی در کانال های تلگرامی و اینترنت به سرعت منتشر می شود که حاوی هشداری است و در آن نوشته شده؛ «دوستی های مجازی را شوخی نگیرید. دوست شدن زن با مرد در

**رابطه نامشروع فیزیکی است

مصطفی ترک همدانی در مورد اینکه آیا ارتباط یک زن و مرد حکم قانونی و شرعی دارد یا خیر به آفتاب یزد می گوید: «رابطه نامشروع الزاما باید از طریق فیزیکی و حضور جسمی صورت گیرد درحالی که در اینترنت چنین چیزی را شاهد نیستم. ما در مصادیقی که در رابطه نامشروع وجود دارد، بنابراین ارتباط مجازی مشمول بر قوانین ارتباط نامشروع نمی شود.»

وی به این پرسش که یعنی ارتباط تلگرامی و در فضاهای مجازی جرم محسوب نمی شود؟ پاسخ می دهد: «من این پرسش را اینگونه مطرح می کنم که آیا صرف مکالمه تلگرامی یا هر دستگاه دیگر بین دو نفر نامحرم جرم است؟ یا اگر مطالبی نوشته شود که دور از ارزش یک زن یا یک آقا باشد رد و بدل شود جرم محسوب می شود؟» باید بگوییم این پرسشها عنوان مجرمانه ندارد، ولی آنچه بعدها ممکن است عنوان مجرمانه پیدا کند، داده هایی است که بین این دو نفر رد و بدل می شود. به عنوان نمونه تصویر ها و فیلم هایی که به اشتراک می گذارند، مشخص می کند که مطابق قوانین و جزو جرایم رایانه ای است و دارای عناوین مجرمانه شود.»

ارتباط‌ های تلگرامی نامشروع است؟

این حقوقدان در ادامه تاکید می کند: «انتشار اینگونه مصادیق محرمانه اگر به صورت کلان باشد، یعنی بیش از 10 بار بازنشر شود، عنوان مجرمانه خاصی دارد. چه بسا کسی جهت همکار یا دوستش مطلبی را به عنوان هشدار ارسال یا به عنوان یک مطلب جالب بازنشر کند ولی نیت او اشاعه فساد نیست بنابراین عنوان مجرمانه خاص محسوب نمی شود البته در حدودی که انتشار کثیر نکرده باشد.»

وی با اشاره به بازنشر بیش از 10 بار یک مطلب (اعم از متن، تصویر و فیلم و …) می افزاید: «آثاری که دارای عناوین مجرمانه یا مصداق صور قبیحه دارد، عنوان مجرمانه محسوب می شود.»

این روزها پیامی در کانال های تلگرامی و اینترنت به سرعت منتشر می شود که حاوی هشداری است و در آن نوشته شده؛ «دوستی های مجازی را شوخی نگیرید. دوست شدن زن با مرد در

آیا این ارتباط در اینترنت می تواند قابل استناد باشد یا خیر؟ ترک همدانی در تشریح این پرسش می گوید: «مطابق قانون جرایم یارانه ای و قانون آئین دادرسی کیفری جدید، دیتا و داده که یک نفر فرستنده و یک نفر گیرنده آن بوده، را می توان به عنوان یک سند نگهداری کرد. این استناد هم در بحث کیفری و هم در بحث حقوقی قابل استناد هستند. اگر کسی عنوان مجرمانه مرتکب شده است باشد یعنی تهدید، باج خواهی یا توهینی کرده باشد این از طریق کارشناسان رسمی دادگستری (که ضابطین قضایی پلیس تبادل اطلاعات هستند) کارشناسی می شود و به قاضی دادگاه یا مقام قضایی ارسال می شود و می توان از به آن استناد کرد یا خیر.»

وی راجع به صدا و تصویر هم می افزاید: «قبلا در مورد این که آیا می شود صدا به عنوان سند تلقی شود یا خیر سکوت کرده بودند، ولی در قانون تازه آینده نگری شده است که صداهای ضبط شده است هم می تواند در دادگاه استفاده شود، البته بعد از اثبات انتساب به فرد.»

ارتباط‌ های تلگرامی نامشروع است؟

ترک همدانی در پاسخ به این پرسش که آیا مردی یا زنی می تواند در دادگاه بعد از اثبات، شکایت کند که همسرش با فردی ارتباط مجازی داشته است؟ یا از دادگاه درخواست کند که گوشی تلفن همراه او مورد بازبینی کارشناسان قرار گیرد؟ می گوید: «اگر زن یا آقایی با فردی در شبکه های مجازی ارتباط داشته باشد دارای اوضاع خاصی هست، اینکه باید توجه داشته باشیم که افراد جامعه که بالغ هستند و تحت حضانت پدر و مادر نیستند، دارای حقوقی هستند که طبق آن می توانند از حق شهروندی، حریم شخصی و آزادی اطلاعات استفاده کنند. بنابراین اینجا تفاوتی بین زن و مرد نیست.»

به گفته این وکیل پایه یک دادگستری؛ «طبق قانون، یک زن می تواند حریم شخصی جهت خود داشته باشد و اطلاعاتی را در اینترنت دریافت کند. این در حالی است که در رابطه زناشویی بحث قانون روابط حسنه هم مطرح هست. ما در قانون مدنی ماده ای داریم که زن و مرد مکلفند که روابط حسنه داشته باشند و شئون زندگی را رعایت کنند. ولی اگر حریم شخصی افراد در بعضی موارد از شیوه متداول خارج شود، می تواند مصادیق خروج از روابط حسنه باشد یا ممکن است عسر و حرج ایجاد کند. اگر فرد چنین حالتی که شما می گویید را احساس کند می تواند از طریق دادگاه خانواده دادخواستی بدهد و جهت اثبات دادخواست خود به این مستندات اشاره کند و دادگاه جهت این مستندات دستور کشف حقیقت را صادر می کند.»

مصطفی ترک همدانی، حقوقدان در ادامه می افزاید: «در مورد مردها هم احکام قانون مدنی و قانون خانواده آینده نگری کرده که مرد در بحث اشتغال به کار و مواردی که خلاف شرع زناشویی یا رابطه حسنه است نباید اقدامی انجام دهد. ممکن است شغلی داشته باشد که سخت است ولی شغل است و نباید در آن فعل حرام انجام دهد. اگر مشخص شد امور حرام انجام داده زن هم می تواند جهت عسر و حرج و زندگی مشکل که داشته به دادگاه شکایت کند و ثابت کند که زوج کاری خلاف شرع انجام داده است.»

اخبار اجتماعی – آفتاب یزد

واژه های کلیدی: قانون | ارتباط | دادگاه | قانونی | رابطه زناشویی | رابطه نامشروع | روابط نامشروع | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs